RTCA DO-160 Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi / Bölüm 25.0

RTCA DO-160 E/F/G

RTCA DO-160 Havadaki Ekipmanlara İlişkin Çevresel Koşullar ve Test Prosedürleri Uygunluk Testi E/F/G standardı, havacılık endüstrisi için elektrikli ve elektronik ekipmanların test edilmesi için kullanılan bir standarttır. RTCA DO-160 standardı, ekipmanların hava yolculuğu sırasında maruz kalabileceği çeşitli ortam şartlarını simüle etmek için tasarlanmıştır.

Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi RTCA DO-160 standardı içerisinde 25.bölümde yer alan bir testtir. Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi, statik elektriğin bir cihaza ani bir şekilde tahliye edilmesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu durum, özellikle havacılık endüstrisindeki elektronik ekipmanların çalışmasını olumsuz etkileyebilir veya ciddi hasarlara neden olabilir.

RTCA DO-160 E/F/G standardında Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi, elektronik ekipmanların bu tür durumlarda nasıl tepki vereceğini belirlemek için yapılır. Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi, özel olarak tasarlanmış bir Elektrostatik Deşarj (ESD) jeneratörü kullanılarak yapılır. Jeneratör, bir cihaza yüksek voltajlı bir darbe vererek statik elektriği tahliye eder.

Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi sırasında, elektronik ekipmanın farklı bölümleri, arayüzler ve kablolar Elektrostatik Deşarj (ESD) darbelerine maruz bırakılır. Böylece, ekipmanın bu darbeler karşısında nasıl tepki vereceği, etkileneceği veya hasar görebileceği belirlenir.

RTCA DO-160 E/F/G standardında Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi, havacılık endüstrisi için önemli bir test olarak kabul edilir. Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi sayesinde uçak ve diğer hava araçlarında kullanılan elektronik ekipmanların güvenilirliği artırılabilir ve yolcuların güvenliği sağlanabilir.

Ankara’da yer alan ve TURKAK tarafından akredite bir kuruluş olan STEST tesisimiz kapsamında, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Gereklilikler Standardına uygun RTCA DO-160 Havadaki Ekipmanlara İlişkin Çevresel Koşullar ve Test Prosedürleri standardının E/F/G versiyonlarında Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi gerçekleştirmekteyiz.
Ürünlerinizin kalitesini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla Çevresel, EMI/EMC ve ATP Test ihtiyaçlarınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

EMI/EMC Test Odaları Özellikleri

 

 

  Test Odası 1 Test Odası 2 Ölçü Birimi
En 6850 13000 mm
Boy 5900 10000 mm
Yükseklik 3800 9000 mm
Kapı Ölçüsü 1000x2000 4200x4750 mm
Döner Tabla Çapı - 6 m
Döne Tabla Yük Taşıma Kapasitesi - 70 ton
Yansıma Yarı Yansımasız Yarı Yansımasız  
E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.