Suya Dayanıklılık Testi

RTCA DO 160G / Bölüm 10.0

Suya Dayanıklılık Testi (Yağmurlama Testi), numunenin normal şartlar altındaki yağmur etkisine maruz bırakılarak gerçekleştirilir. Test sırasında veya sonunda numunenin performansı gözlemlenir, varsa ortaya çıkan hatalar kayıt edilir. Test kabinlerinin teknik özelliklerinin uygun olduğu her türlü askeri ve sivil standarda uygun olarak testler gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle çalışma alanımız içerisinde yer alan RTCA DO 160G Bölüm 10.0'a uygun testlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Fiziksel özellikleri (boyut/ağırlık) uygun olan her tür numune test edilebilmektedir. Testin gerçekleştirilmesi amacıyla çeşitli tip ve büyüklükte test kabinleri kullanılmaktadır.

Rüzgarlı suya dayanıklılık testi, düşen yağmur suyunun çeşitli cihaz ve muhafaza türleri üzerindeki etkilerini değerlendirir. Yapılan rüzgar ve yağmur testi, diğer faktörlerin yanı sıra, yağmurun ve daha sonra nemin nüfuz etmesinin suya dayanıklı muhafazalar, su giderme sistemleri (drenaj), radyo iletişimi, optik özellikler, radar etkinliği, ağırlık artışı ve engellenmiş işlevsellik üzerindeki etkisi mekanik cihazlar, termal değişim ve itici gaz yanma hızları gibi ek bileşenlerin kontrolünü de içerir.

RTCA DO 160G / Bölüm 10.0, rüzgar ve suya dayanıklılık için açık yönergeler ortaya koymaktadır. Mevzuata uygunluk gereksinimlerinizi karşılamanın yanı sıra, tüm hava koşullarında güvenilir olacak bir ürün teslim ettiğinizden emin olmak için uygun testler gereklidir.

Sivil uçaklarda suya dayanıklılık ile ilgili kurallar RTCA DO-160G Bölüm 10.0'da belirtilmiştir. Ticari uçaklar için uygun suya dayanıklılık testinin önemi açıktır - bir uçağın hemen hemen her koşulda uçması gerektiğinde, bunu güvenli ve etkili bir şekilde yapabilmelidir.

Standart

  • RTCA DO 160G / Bölüm 10.0
yağmurlama
E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.

Suya Dayanıklılık Testi, numunenin normal şartlar altındaki yağmur etkisine maruz bırakılır. Test sırasında veya sonunda numunenin performansı gözlemlenir, varsa ortaya çıkan hatalar kayıt edilir. Test kabinlerinin teknik özelliklerinin uygun olduğu her türlü askeri ve sivil standarda uygun olarak testler gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle çalışma alanımız içerisinde yer alan MIL STD 810, RTCA, DO 160 G’ye uygun testlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Fiziksel özellikleri (boyut/ağırlık) uygun olan her tür numune test edilebilmektedir. Testin gerçekleştirilmesi amacıyla çeşitli tip ve büyüklükte test kabinleri kullanılmaktadır.

Suya Dayanıklılık Testi: Ürünlerinizin Sivil ve Askeri Standartlara Uygunluğunu Kontrol Edin

STEST olarak, geniş kapsamlı yağmurlama ve sızdırmazlık testi hizmeti sunarak, sadece araçlarınızı değil, aynı zamanda farklı endüstrilerden gelen tüm numunelerin dayanıklılıklarını, su geçirmezlik özelliklerini ve sızdırmazlık durumlarını değerlendirmenize yardımcı olur.
Kabinimiz, standartların üzerinde bir büyüklüğe sahip olduğu için farklı sektörlerden gelen numuneleri kolayca test edebiliriz.

Test Amaçları

Su Geçirmezlik Değerlendirmesi:

Amaç: Numunelerin yağmura karşı su geçirmezlik özelliklerini kontrol etmek.
Test Sonucu: Numuneler içindeki ve üzerindeki su sızıntılarını belirleyerek, su geçirmezlik performansını değerlendiren veriler.


Sızdırmazlık Analizi:

Amaç: Numunelerin farklı bölgelerinde oluşabilecek sızdırmazlıkları belirlemek.
Test Sonucu: Sızdırmazlık noktalarını gösteren detaylı analiz sonuçları.


Drenaj Sistemlerinin Test Edilmesi:

Amaç: Yağmurlama sırasında oluşan suyun numuneler üzerinde nasıl yönlendirildiğini değerlendirmek.
Test Sonucu: Drenaj sistemlerinin etkinliğini gösteren analiz sonuçları.


Malzeme Dayanıklılığı Analizi:

Amaç: Kullanılan malzemelerin yağmurlama testine ve sızdırmazlık durumlarına maruz kalma durumunda nasıl davrandığını belirlemek.
Test Sonucu: Malzeme özelliklerindeki değişiklikleri gösteren dayanıklılık ve özellik analiz sonuçları.


Elektronik ve Elektriksel Performans Testi:

Amaç: Yağmurlama sırasında elektronik sistemlerin ve elektronik bileşenlerin performansını değerlendirmek.
Test Sonucu: Elektriksel performansın yağmurlama altında ne kadar güvenilir olduğunu gösteren veriler.


Avantajlarımız

Geniş kapsamlı yağmurlama ve sızdırmazlık test kabinimizle farklı sektörlerden gelen numuneleri test edebilme yeteneği.
Deneyimli teknik ekip ve endüstri standartlarına uygun test yöntemleri.
Numunelerinizin yağmurlama ve sızdırmazlık koşullarında performansını optimize etmek için önemli bilgiler sağlama.
Yağmurlama ve sızdırmazlık testleri, numunelerinizin suya karşı direncini değerlendirerek, ürün performansını optimize etmenize yardımcı olur. Firmamızın uzmanlığıyla, farklı sektörlerden gelen numunelerinizin bu kritik faktörlere karşı direncini güvenilir ve kapsamlı testlerle değerlendirebilirsiniz.