Düşük Basınç(İrtifa) Testi

MIL-STD-810 F/G/H — RTCA DO 160 G

Düşük Basınç (İrtifa) Testi , numunenin düşük atmosfer basınçlarında performans, güvenilirlik ve dayanıklılığı test etmek için tasarlanmıştır. Bir malzemenin, düşük basınçlı bir ortamda performans gösterip göstermeyeceğini ya da hızlı basınç değişimlerine karşı mukavemet gösterip göstermeyeceğini belirlemek amacı ile uygulanacak bir test yöntemini açıklamaktadır. 

STEST olarak, -54 ila +80 santigrat derece arasında sıcaklık koşullandırması sağlarken 70.000 fit'e kadar simülasyon yükseklikleri yapabilen bir irtifa test odası çalıştırır. Rakım, hızlı ve patlayıcı dekompresyon testi için özel kurulumlar, standart prosedürlerdir. 

Düşük Basınç (İrtifa) Testi , ekipmanın düşük basınç testi veya yüksek irtifa test ortamında dayanabilmesini ve çalışabilmesini sağlamak için gerçekleştirilir. İrtifa testi, bir uçakta malzemenin hava yoluyla taşınması, yüksek zemin irtifalarına kurulum için tasarlanmış ekipman ve uçak hasarı nedeniyle patlayıcı dekompresyon için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Hava yoluyla taşınan herhangi bir cihazın üreticileri, yüksek irtifa testinin veya düşük basınç testinin ürünleri üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmalıdır.

MIL-STD-810G Metod 500.5 standardı dört prosedürü içermektedir: hava taşımacılığı depolama, hava taşımacılığı çalıştırma, hızlı dekompresyon ve patlayıcı dekompresyon. Bu çerçevede amaçlanan kullanıma bağlı olarak yüksek rakımlarda düşük sıcaklık testleri de uygulanmaktadır. Daha yüksek irtifalarda ortam sıcaklığı, genelde bir test laboratuvarında olduğundan çok daha düşüktür. Bir bilgisayarın çalışması için bu düşük sıcaklık, soğutmada avantaj sağlayabilir. Birçok malzeme ve ekipman için en az bir saatlik test süresi yeterli kabul edilmektedir. 

Düşük Basınç / Yüksek İrtifa Testi esnasında; Yüksek İrtifa Test Kabinimiz ile ortam arasında herhangi bir şekilde hava giriş/çıkışı olmaması gerekmektedir.  Test esnasında fonksiyonel testlerin yapılabilmesi için; hava giriş/çıkışının engellenmesi amacıyla test edilecek numunenin tüm arayüzlerinin (haberleşme, güç kabloları vs.) Yüksek İrtifa Test Kabinimizin yan portlarından hermetik geçiş ile laboratuvar ortamına çıkartılması sağlanmaktadır.

Standart ve Methodlar

  • MIL-STD-810F Method 500.4
  • MIL-STD-810G Method 500.5
  • MIL-STD-810H Method 500.6
Düşük Basınç(İrtifa) Testi

Kabin Özellikleri

 

İrtifa Kabini

Ölçü Birimi

Kabin Uzunluğu

2000

mm

Kabin Çapı

1400

mm

Minimum Sıcaklık

-54

°C

Maksimum Sıcaklık

+80

°C

İrtifa Yüksekliği

0-70000

Feet

 

E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.