Tuz Sisi Testi

MIL-STD-810 F/G/H — RTCA DO 160 G

Koruyucu sis kaplamaların ve bitim malzemelerinin etkinliğini belirlemek için tuz sisi yöntemi uygulanır. Tuz tortularının, malzemenin fiziksel ve elektriksel yönleri üzerindeki etkilerini belirlemek için de uygulanabilir.

Yöntem 509.5'in amacı, koruyucu kaplamaların ve kaplamaların malzemeler üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Korunmasız tüm metaller, kaplama veya boya gibi bir yüzeyle korunmazsa paslanacaktır. Son katlarda ayrıca, tuzun altındaki malzemeye ulaşmasına izin vererek korozyona neden olan delikler veya çatlaklar olabilir. Yöntem ayrıca tuz birikintilerinin düzeneğin fiziksel ve elektriksel yönlerine etkilerini belirlemek için de uygulanabilir.

Aşındırıcı bir ortamın etkileri şunlardır:

  • Elektrokimyasal reaksiyon, stres korozyonu ve asidik / alkali çözeltilerin oluşumu gibi korozyon etkileri
  • Tuz birikintilerinden dolayı elektriksel malzemenin bozulması, kısa devreye neden olan iletken kaplamaların üretimi ve yalıtım malzemelerinin korozyonu gibi elektriksel etkiler.
  • Alttaki elektrolizin bir sonucu olarak hareketli parçaların tıkanması veya bağlanması ve boyanın kabarması gibi fiziksel etkiler.

Genel olarak, tuz sisi testinden alınan test numuneleri diğer testlerde kullanılmamalıdır. Eğer sadece bir numune mevcutsa veya başka testler için bir numune tekrar kullanılmalıysa, zamanlama açısından, tuz sisi denemesinden önce nem ve mantar gelişim testi yapılmalı ve tuz sisi denemesinden sonra kum ve toz testi yapılmalıdır.

Standart ve Methodlar

  • MIL-STD-810F Method 509.4
  • MIL-STD-810G Method 509.5
  • MIL-STD-810H Method 509.6
tuz sis

Kabin Özellikleri

  Ölçü Birim
Kabin En 1200 mm
Kabin Boy 1200 mm
Kabin Yükseklik 600 mm
Nem Değişim Aralığı %20 - %99 RH
E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.