Solar Radyasyon Testi

MIL-STD-810 F/G/H — RTCA DO 160 G

Solar Radyasyon Testi, numunenin UV etkilerine maruz kalmanın ısıl etkilerin veya fotokimyasal bozulma etiklerinin belirlenmesi için yapılır.

Solar Radyasyon Testi, özellikle havacılık, uzay ve savunma endüstrilerinde kullanılan ürünlerin, güneş radyasyonuna maruz kalma koşullarında performanslarını değerlendirmek amacıyla uygulanan bir test sürecidir. Bu test, ürünlerin güneş ışığına, sıcaklığa ve diğer çevresel etkenlere dayanıklılığını belirlemek için gerçekleştirilir.

MIL-STD-810 ve RTCA DO-160 gibi askeri ve sivil standartlara uygun olarak gerçekleştirilen bu test, özel olarak hazırlanan bir test odasında gerçekleştirilir. Güneş ışığı seviyeleri simüle edilir ve ürün, bu koşullara maruz bırakılarak performansı dikkatlice değerlendirilir. Sıcaklık değişimleri de testin bir parçasıdır ve ürünün güneş altında kaldığında oluşabilecek sıcaklık değişimlerine dayanıklılığını göstermelidir. Test sürecinin tamamlanmasının ardından elde edilen veriler analiz edilir ve bir test raporu hazırlanır. Bu rapor, ürünün solar radyasyon testini başarıyla geçip geçmediğini belirler ve sertifikasyon, ürünün ilgili standartlara uygun olduğunu onaylar.

Solar Radyasyon Testi, ürünlerin güneşin etkilerine karşı direncini değerlendirerek, askeri ve sivil uygulamalarda kullanılan ürünlerin dayanıklılığını ve performansını artırmada kritik bir rol oynar.

Standartlar ve Methodlar

  • MIL-STD-810F Method 505.4
  • MIL-STD-810G Method 505.5
  • MIL-STD-810H Method 505.7
Solar Radyasyon Testi

Kabin Özellikleri

 

İrtifa Kabini

Ölçü Birimi

Kabin Uzunluğu

2000

mm

Kabin Çapı

1400

mm

Minimum Sıcaklık

-54

°C

Maksimum Sıcaklık

+80

°C

İrtifa Yüksekliği

0-70000

Feet

 

E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.