İvme Testi

MIL-STD-810 F/G/H — RTCA DO 160 G

İvme Testi, bir nesnenin hızındaki değişimi ölçerek, üzerine etki eden kuvvetleri belirlemek için yapılan mühendislik ve fiziksel testtir. Bir malzeme veya ekipmanın, servis ortamında yavaşlama ve manevra ile tetiklenen sabit durumdaki devinimsiz yüklerine yapısal olarak dayanabilme gücünü belirlemek ve bu kuvvetlere maruz kalma sırasında ve sonrasında bozulma olmadan çalışmaya devam edebilme imkanını tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Bir çarpma durumuna maruz kaldıktan sonra malzeme veya ekipmanın kullanılmaya devam etmesi açısından riskli olup olmadığından emin olmak için de ivme testleri yapılmaktadır.

İvme Testi, MIL-STD-810G Metod 513.6 standardı, çevresel stresin malzemenin hizmet ömrünün tüm aşamalarında, malzeme üzerindeki etkilerini dikkate alarak malzeme seçimi, planlama ve mühendislik yönlerini içermektedir. Genel olarak uçak, helikopter veya kara taşıtlarında yer alan malzemelerin, bu araçların kullanım süresi boyunca karşılaşacağı manevralardan kaynaklanan ivmelere dayanıp dayanamayacağını ve fonksiyonlarının etkilenip etkilenmeyeceğini belirlemek amacı ile bu test yöntemine baş vurulmaktadır.

Operasyonel testler için amaç, test sırasında çalışıp çalışmadığını belirlemektir. Yapısal prosedür, bir çarpışma sırasında ünitenin montaj yapısında güvenli bir şekilde tutulup tutulamayacağını görmek için çarpışma güvenliği testleri sırasında herhangi bir şeyin kırılıp kırılmadığını değerlendirir.

Bu testler, tasarım aşamasında potansiyel zayıf noktaları belirleme, ürün güvenliği ve performansını artırma amacı taşıyan mühendislik süreçlerinde kritik bir rol oynar. Ayrıca, askeri uygulamalarda araç ve ekipmanların dayanıklılığını ve etkinliğini değerlendirmek için de kullanılır. İvme testleri sayesinde, güvenilir ve dayanıklı sistemlerin geliştirilmesi ve kullanılması mümkün hale gelir, bu da kullanıcıların ve çevresel faktörlerin etkilerine karşı dirençli çözümler sağlar.

Sonuç olarak, ivme testleri, mühendislik, savunma, havacılık, otomotiv ve birçok diğer endüstriyel alanlarda kritik bir rol oynar. Bu testler, ürün güvenilirliğini artırmak, performansı optimize etmek ve kullanım sırasında olası sorunları önlemek için önemli bir araçtır.

Standart ve Methodlar

  • MIL-STD-810F Method 513.5
  • MIL-STD-810G Method 513.6
  • MIL-STD-810H Method 513.8
ivme testi 2
E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.