Titreşim Testi

MIL-STD-810 F/G/H — RTCA DO 160 G

Titreşim Testi , numunenin gerçek çalışma şartlarında maruz kaldığı dinamik yükler altında yapısal dayanımını ve tasarımın zayıf noktalarını belirlemek amacıyla yapılır.

 Bu test, askeri/sivil standartlar veya ürünün gerçek çalışma koşullarına en yakın olanlar temel alınarak belirlenen dayanım şartları ve yükler kullanılarak laboratuvar ortamında yapılır.

Laboratuvar ortamında, veri toplama/işleme donanımları, kontrol donanımı, ölçerler, sarsıcılar ve gerektiğinde ısı kabini kullanılarak titreşim testleri gerçekleştirilir. Bu testler, ürünlerin nakliye sırasında maruz kaldığı titreşimleri kontrol edilmiş bir şekilde simüle eder. Nakliye esnasındaki titreşimler, ürünlerde aşırı aşınmaya, bağlantı elemanlarının gevşemesine ve bileşenlere zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle, bir ekipmanın işlevselliğini koruyabilmesi için belirli bir titreşim seviyesine dayanabilmesi kritiktir.

Titreşim testleri, özellikle engebeli veya zorlu ortamlar için tasarlanan ekipmanın, zaman içinde bozulmadan veya aşınmadan nasıl dayanıklı olduğunu belirlemek açısından önemlidir. Ürünün amaçlanan uygulamaya veya zorluğa dayanıp dayanamayacağını anlamak için bu zorluklarla test edilmesi gerekmektedir.

İmalat malzemelerinin üretim ve kabul testleri, titreşim risklerini kapsar. Çevresel testlere tabi malzemelerin üretim ve kabul süreci, teslimat malzemesini üretmek için kullanılan malzemeyle aynı olduğu varsayılarak tasarlanır. Bu, malzemenin teslimattan önce biriken hasarı test etme fırsatı sağlar ve çevresel titreşim testlerinden sonra teslim edilecek malzemelerin saha ömrünü doğrular.

Herhangi bir değişiklik durumunda, üretim sürecinin tamamlandıktan sonra malzemenin ömrü üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını kontrol etmek için tekrar titreşim teste tabi tutulmalıdır. Üretim birimlerinin nihai montaj için farklı bir bölgeye taşınması durumunda, nihai montaj sonrasında tekrar kontrol edilmesi önerilir. İmalat sürecinde veya yönteminde gerçekleşen herhangi bir değişiklik, titreşim ortamında değişikliklere neden olabilir, bu nedenle tasarım ve yeterlilik için tekrar değerlendirmeler yapılmalıdır.

Standart ve Methodlar

  • MIL-STD-810F Method 514.5
  • MIL-STD-810G Method 514.6
  • MIL-STD-810H Method 514.8
  • RTCA DO 160 G (Havacılık Standardı)
E-POSTA İLE İLETİŞİM

info@stest.com.tr

SESLİ İLETİŞİM

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.