EC R10 Test

ECE R10 – Elektromanyetik uyumluluk regülasyonu, Avrupa otomotiv elektroniği için tip onay testidir. RF bağışıklığı ve emisyonları, geçici bağışıklık ve emisyonlar dahil olmak üzere çeşitli testler içerir. Artık, patlama, dalgalanma, harmonikler ve titreşim için bir gereksinim içerir ve elektrikli araçlar için tavsiye ve gereksinimler sağlar. Doküman ve komponentlerin L, M, N ve O kategorilerinde tanımlandığı gibi 4’den az tekerlek (aynı zamanda 2 tekerlekli, 3 tekerlekli araçlar), arabalar, kamyonlar, antrenörler vb. Ile motorlu taşıtlar ve olması öngörülen ayrı teknik üniteler Bu araçlara takılanlar, elektromanyetik uyumluluk ile ilgili bu prosedüre tabidir.

ECE R10, ‘işareti’ olan 2004/104 / EC sayılı Yönerge’nin yerini almıştır. Bu Yönetmelik, Avrupa pazarına ve ötesine uygulanan ‘E’ tip onayını getirmektedir (Avrupa, Avustralya, Japonya, Rusya Federasyonu vb. Dahil olmak üzere 50’den fazla ülke söz konusudur).

Araçların çevresinde hassas alıcıların ve kuvvetli vericilerin artması ile birlikte araçlardaki elektromanyetik uyumluluk konusu önem kazanmış ve hatta zorunluluk haline gelmiştir. Avrupa birliği içinde elektrik/elektronik cihazların tümü elektromanyetik uyumluluk konusunda bu regülasyonu esas almak zorundadır. Yönetmeliğin kapsamı;

L, M, N ve O kategorisi araçların elektromanyetik uyumluluğu EMC direktifi kapsamına girer.
Bu araçlara takılmak üzere tasarlanan parçalar ve ayrı teknik ünitelerin elektromanyetik uyumluluğunu kapsar.
Aracın doğrudan kontrolü ile ilgili işlevler için yayılan ve iletilen arızaların giderilmesi, sürücülerin, yayaların ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğinin sağlanması, araç veri yolu işlevselliğinden ve nizami araç datalarından kaynaklanan karışıklığın giderilmesi şartlarını kapsar.
Elektrikli veya elektronik ekipmanların kullanım amacını korumak ve için istenmeyen ışınım yapan ve iletilen emisyonların kontrolü ve sonradan takılan aksesuardaki bozukluklarının kontrolü ile ilgili şartları kapsar.
Araç ile elektrik hattı arasındaki bağlantıdan kaynaklanan emisyonların ve muafiyetlerin kontrolü ile ilgili olarak REESS’in şarj edilmesini sağlayan araçların ve ESA’lar için ek şartları kapsar.

ECE Yönetmeliği R10, aracın, sürücünün, yolcunun ve diğer yol kullanıcılarının korunmasının doğrudan kontrolü ile ilgili yayılan ve iletilen rahatsızlıklara karşı bağışıklık ile ilgili gereklilikleri kapsar. Yönetmelik, araç veri yolu işlevselliği ile ilgili olarak sürücü veya diğer yol kullanıcıları için kafa karışıklığına neden olabilecek rahatsızlıkları ele almaktadır.

ECE Yönetmeliği R10 ayrıca, elektrikli veya elektronik ekipmanın yakındaki veya bitişik araçlardan amaçlanan kullanımını korumak için istenmeyen yayılan ve iletilen emisyonların kontrolüne ve araca sonradan takılabilecek aksesuarlardan kaynaklanan arızaların kontrolüne ilişkin gereklilikleri de ele alır.

Test Odaları Özellikleri

 

 

  Test Room 1 Test Room 2 Measurement unit
Width 6850 13000 mm
Size 5900 10000 mm
Height 3800 9000 mm
Door Dimension 1000x2000 4200x4750 mm
Turntable Diameter - 6 m
Turntable Load Carrying Capacity - 70 ton
Reflection Semi Anti-Reflective Semi Anti-Reflective  
CONTACT BY EMAIL

info@stest.com.tr

VOICE COMMUNICATION

+90 (312) 905 06 90


STANDART KONTROL VE TEST HİZMETLERİ A.Ş.