Haberler

Standart Test’in EMI/EMC Test Kabini Faaliyete Geçti

Standart Test EMI/EMC Test Odası

Test hizmetleri alanında, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırımı ile 2017 yılında kurulan Standart Kontrol ve Test Hizmetleri (Standart Test), EMI/EMC ve çevresel test ve kontrol hizmetleri konularında; askeri, otomotiv ve sivil standartlara uygun olarak hizmet veriyor. Kaliteden ödün vermeden müşterilerine hizmet etmeyi kendisine ilke edinen firmanın kurulumunu tamamladığı EMI/EMC test altyapısı, faaliyetlerine başladı.

Firma, askeri alanda uygulanan MIL-STD-461, MIL-STD-810 ve MIL-STD-1275 testlerini, 3.800 metrekarelik test alanında gerçekleştiriyor. Firmanın tüm yatırımı, Ankara Anadolu OSB’de bulunuyor. Firma, çevresel test ve EMI/EMC test altyapıları ile savunma, havacılık ve otomotiv sektöründeki platformların ve sistemlerin yanı sıra sivil amaçlı kullanılan alt sistemleri test ediyor.

Çevresel testler, bu ekipmanların, yaşam döngüleri boyunca karşılaşabilecekleri, doğal çevre koşullarına karşı direncini belirlemeyi amaçlıyor. EMI/EMC testlerinde, test edilen cihazın dışarıdan gelen elektromanyetik dalgalara karşı bağışıklığı ve test edilen cihazın dışarıdaki cihazları etkileyip etkilemediği ölçülüyor.

Kalite kontrol sistemine sahip olan Standart Test’in, büyük ve küçük araçlar için özel olarak hazırladığı EMI/EMC laboratuvarının inşası tamamlandı ve bu laboratuvar, hizmet vermeye başladı.

EMI/EMC Laboratuvarının Özellikleri:

İnşası tamamlanan EMI/EMC yarı yankısız odanın boyu 13 metre, eni 10 metre, yüksekliği ise 9 metre.
Araçların rahatlıkla içeri girebilmesi için, test odasının kapısının genişliği 4,2 metre, yüksekliği ise 4,7 metre.
Odanın kapısı, dışarıdaki piston ve motorlara bağlı bir kumanda ile kontrol ediliyor ve böylelikle rahatlıkla açılıp kapanabiliyor.
Odanın içerisinde, 360 derece dönebilen, 6 metre çaplı, 70 ton kapasiteli bir döner tabla bulunuyor.

Kurulan bu laboratuvarda, MIL-STD-461E/ F/G standardında bulunan aşağıdaki testler yapılabiliyor:

CE101
CE102
CS101
CS114
CS115
CS116
CS118
RE101
RE102
RS101
RS103

Bunların yanında, MIL-STD-1275D/E askeri testleri, ECE R10 kapsamındaki otomotiv EMC testleri ile minibüs, panelvan, ambulans ve traktör gibi sivil araçların testleri de yapılabiliyor.