TSE/IEC/EN 61000-4-5

TSE / IEC / EN 61000-4-5 Darbe Bağışıklık Deneyi 

 TS EN 61000-4-5 / IEC 61000-4-5 testinin kapsamı, bağışıklık gereksinimleri, test yöntemleri ve ani yıldırım, darbe kaynaklanan aşırı gerilimlerin neden olduğu tek yönlü dalgalanmalara karşı ekipman için önerilen test seviyeleri aralığı ile ilgilidir. Farklı ortam ve kurulum koşulları ile ilgili çeşitli test seviyeleri tanımlanmıştır. Bu gereksinimler elektrikli ve elektronik cihazlar için geliştirilmiş olup bunlar için de geçerlidir.

TS EN 61000-4-5 / IEC 61000-4-5 test standardının amacı, besleme, sinyal, kontrol ve topraklama bağlantı noktalarında elektrikli, ani gerilim dalgalanmalarına maruz kaldığında elektrikli ve elektronik ekipmanın bağışıklığını değerlendirmek için ortak ve tekrarlanabilir bir referans oluşturmaktır. Surge testi, elektrikli ve elektronik ekipmanın güç kaynağı, kontrol, sinyal ve toprak bağlantı noktalarına bağlanmış belli bir zaman süresine bağlı ani yüksek gerilim testidir.

Örnek olarak, şehir şebekesinden kaynaklı ani gerilim yükselmesi, röle kontak sıçrama, vb. gibi geçici rahatsızlık türlerine maruz kaldığında elektrikli ve elektronik ekipmanın bağışıklığını göstermeyi amaçlamaktadır.