ECE R10 Otomotiv EMC Testi

ECE R10 Otomotiv EMC Testi
Araçların çevresinde hassas alıcıların ve kuvvetli vericilerin artması ile birlikte araçlardaki elektromanyetik uyumluluk konusu önem kazanmış ve hatta zorunluluk haline gelmiştir.
Avrupa birliği içinde elektrik/elektronik cihazların tümü elektromanyetik uyumluluk konusunda bu regülasyonu esas almak zorundadır.
Yönetmeliğin Kapsamı;
L, M, N ve O kategorisi araçların elektromanyetik uyumluluğu EMC direktifi kapsamına girer.
Bu araçlara takılmak üzere tasarlanan parçalar ve ayrı teknik ünitelerin elektromanyetik uyumluluğunu kapsar.
Aracın doğrudan kontrolü ile ilgili işlevler için yayılan ve iletilen arızaların giderilmesi, sürücülerin, yayaların ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğinin sağlanması, araç veri yolu işlevselliğinden ve nizami araç datalarından kaynaklanan karışıklığın giderilmesi şartlarını kapsar.
Elektrikli veya elektronik ekipmanların kullanım amacını korumak ve için istenmeyen ışınım yapan ve iletilen emisyonların kontrolü ve sonradan takılan aksesuardaki bozukluklarının kontrolü ile ilgili şartları kapsar.
Araç ile elektrik hattı arasındaki bağlantıdan kaynaklanan emisyonların ve muafiyetlerin kontrolü ile ilgili olarak REESS’in şarj edilmesini sağlayan araçların ve ESA’lar için ek şartları kapsar.

Araç testleri, Tamamlamış müşteriye hazır şekilde olarak ve Araç üzerine takılan ekipman (ESA) olarak 2 türde ayrım olarak yapılır.