EMI/EMC TEST LABORATUVARI

EMI Nedir?

EMI, Elektronik bir cihazın çalışmasını etkileyen elektromanyetik enerji olarak tanımlanabilir. EMI kaynaklar, bazen doğal fırtınalar ve güneş radyasyonu gibi çevresel olaylardan meydana getirebilir; Ancak çoğu kez, EMI kaynağı başka bir elektronik cihaz veya elektrik sistemidir.

EMI herhangi bir elektronik cihazdan üretilebilmesine karşın, cep telefonu, kaynak makinesi, motor ve LED ekran gibi bazı ekipman ve bileşenlerin diğerlerinden daha fazla rahatsızlık yaratması olasıdır.Elektroniklerin izolasyonda çalışması nadir olduğundan, ürünler genellikle bir miktar EMI varlığında işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, askeri sınıf ve aviyonik ekipmanın yanı sıra her durumda üstün güvenilirlik gerektiren cihazlarda özellikle önemlidir.

EMC Nedir?

EMC, bir cihazın, paylaşılan çalışma ortamında amaçlandığı şekilde çalışabilme yeteneğinin bir ölçüsüdür, aynı zamanda, aynı ortam içindeki diğer ekipmanların tasarlandığı gibi çalışmasını da etkilemez. Bir cihazın elektromanyetik enerjiye maruz kaldığında nasıl tepki vereceğini değerlendirmek, bağışıklık (veya duyarlılık) testi olarak tanımlanır. Cihazın dahili elektrik sistemleri tarafından üretilen EMI elektromanyetik alanının ölçülmesi ise emisyon testi olarak tanımlanır.

SİVİL STANDARTLAR